Napsání encyklopedického heslo na Wikipedii vypadá na první pohled jednoduše. Stačí přece shrnout fakta, přidat pár odkazů a publikovat. Jenže realita je o dost složitější. Wikipedie má přísná kritéria, která musí každý článek splnit – od ověřitelných zdrojů přes neutrální jazyk až po správnou strukturu. Jedině tak projde sítem přísné komunity dobrovolných editorů. Nedávno jsme si celý proces tvorby wikipedistického záznamu vyzkoušeli a přinášíme tipy, co dělat, když první verze textu narazí.
Wikipedie pro všechny? Ano, ale…
Wikipedie je sice otevřená encyklopedie tvořená autory z celého světa, ale rozhodně do ní nelze napsat cokoliv. Přispívat a upravovat články může každý, jenže pro publikaci platí přísná pravidla. Jejich cílem je pravdivý, objektivní a ověřený obsah. Články musí být:
☑️ napsané neutrálně
☑️ podložené důvěryhodnými zdroji (novinové články, odborné publikace, veřejné záznamy apod.)
☑️ věcně správné a ověřitelné
☑️ stylově encyklopedické, ne jako osobní blog nebo prezentace
K tomu se přidávají formální požadavky: odkazy na jiné články (tzv. wikiodkazy), správná struktura, dobře vyplněný infobox nebo třeba použití volně šiřitelných obrázků.
„Založit nový článek je jednoduché,“ říká první věta průvodce na Wikipedii. Jenže když se ponoříme do pravidel pro publikování, zjistíme, že návodů vůbec není málo, od základních doporučení pro začátečníky až po specifika psaní biografií veřejně činných osob. Je proto potřeba filtrovat relevantní rady pro právě námi plánovaný obsah.
Jakmile jsme vytipovali vhodné návody a měli pravidla nastudovaná, následovala rešerše. Zaměřili jsme se na všechny dostupné mediální výstupy – rozhovory, tiskové zprávy, blogové příspěvky nebo podcasty. Poté jsme vyhodnotili, které z informací jsou pro encyklopedický zápis nejlepší a sepsali text.
Přestože jsme se drželi doporučení, první verzi článku vyhodnotila Wikipedie jako propagační a objevil se u něj varovný štítek: „Tento článek působí jako reklama.“ Jenže v textu nebyly označeny žádné nevhodné pasáže či věty a neobdrželi jsme ani konkrétní komentář. Pátrání po tom, co přesně je špatně, tedy bylo na nás.
Celý text jsme se rozhodli upravit tak, aby obsahoval jen nutná a snadno ověřitelná fakta. Prošli jsme jej větu po větě, zaměřili se na jakékoliv hodnotící výrazy („úspěšná“, „významná“, „exkluzivní“) a nahradili je čistým popisem dění.
Pozornost jsme věnovali i kvalitě zdrojů. Přestože citované články obsahovaly správné informace, pocházely z blogů nebo lifestyle magazínů, které Wikipedie nemusí považovat za dostatečně nezávislé. Nakonec jsme zůstali u zdrojů jako Mediář, MediaGuru, Radio Wave nebo třeba Česká advokátní komora.
Do sekce „Externí odkazy“ jsme pak zařadili vybrané rozhovory a podcasty. I když ne všechny by prošly jako důvěryhodné reference pro encyklopedii, ve formátu doprovodných odkazů pomohou rozšířit kontext a nabídnou další pohled.
Upozornění o propagačním obsahu následně zmizelo.
I přestože jsme měli k našemu heslu profesionální fotografický materiál, Wikipedii nestačí souhlas samotného subjektu. Požaduje autorské svolení přímo od fotografa – ideálně nahrané přes systém Wikimedia Commons s přesně danou licencí.
Jelikož jsme nemohli doložit vše potřebné, fotografii nám Wikipedie odstranila. Nahradili jsme ji jiným obrázkem – takovým, který působí neutrálně a „wikikompatibilně“ – méně „na efekt“, ale bezpečně použitelným.
Když článek prošel další přísnou kontrolu, objevilo se nové upozornění: „Chybí wikiodkazy.“ Ačkoliv jsme už několik odkazů doplnili, zjevně jich nebylo dost. Pustili jsme se proto do mikroskopické analýzy každého slova a přidali jsme maximum odkazů na relevantní wikipedistická hesla.
Upozornění nezmizelo ani po úpravách, a tak jsme přistoupili k dalšímu doporučenému kroku – otevření diskuze ke článku. Napsali jsme moderátorům, vysvětlili kontext a dostali zelenou. Článek zůstal publikovaný a bez dalších komentářů.
Co jsme se naučili (a co by měl vědět každý, kdo chce psát na Wikipedii)?
☑️ Psaní na Wikipedii je maraton, ne sprint.
☑️ Nejde o to napsat chválu, ale zachytit ověřitelnou skutečnost.
☑️ Neutrální tón není chladný, ale důvěryhodný.
☑️ Zdroje jsou základ – čím kvalitnější, tím větší šance, že článek obstojí.
Chcete i vy být na Wikipedii? Dejte nám vědět na e-mail koutek@know.cz. Rádi se o přípravu a publikaci příspěvku postaráme.